Pierwsza ekologiczna linia jeansów Liu Jo Better Denim

2019-07-31 | 09:00

Denim z metką Liu Jo rozwija się z sezonu na sezon. Idąc w kierunku ekologicznego podejścia do branży modowej oraz zrównoważonego rozwoju, włoska marka nieustannie pielęgnuje swoje DNA, którego losy nierozerwalnie połączone są z jeansem. Kapsułowa kolekcja Liu Jo Better Denim to dowód na to, że Liu Jo modernizuje swoje kultowe modele. Idzie w kierunku nowoczesnej mody, dla której etyczne wartości i cechy produktu pozostają ze sobą w zgodzie. 

Wracamy do roku 2008, kiedy Liu Jo wprowadziło na rynek swoje niepowtarzalne jeansy Bottom Up, zaprojektowane z myślą o podkreślaniu kształtów sylwetki w imię kobiecości i elegancji. To produkt, który zapoczątkował nierozerwalną więź między pochodzącą z Włoch marką, a tym niezwykłym materiałem w kolorze indygo. To połączenie dało początek nowej, rewolucyjnej koncepcji denimu, która jest przykładem nowoczesnej zmysłowości.

Liu Jo od począku łączyło ze sobą technologię z kobiecością poprzez lata pracy nad jakością i fasonami, by wreszcie, w 2016 roku, zaprezentować światu Bottom Up Amazing Fit – nieskazitelną, ulepszoną wersję Bottom Up, produktu, który dzięki zastosowanym technologiom i materiałowi doskonale dopasowywał się do ciała.

Obecna kapsułowa kolekcja Liu Jo Better Denim składa się z modeli stworzonych z różnego rodzaju denimu. To co je wyróżnia to fasony: skinny i slim. Dostępne rodzaje spodni to najbardziej charakterystyczne modele dla włoskiej marki. Są to Divine, Ideal, Magnetic i Fabulous. Kolorystyka jest najlepszym przykładem na różnorodne podjeście do jeansu: od błękitu (jasnego lub ciemnego) po szarości. Klasyczne zdobienia dodają jeansom od Liu Jo charakteru.  

Liu Jo Better Denim powstał w wyniku współpracy z dwoma wybitnymi markami zaangażowanymi w zrównoważony rozwój: Candiani i Isko. Dzięki temu kolekcja produkowana jest przy użyciu technik, które radykalnie zmniejszają zużycie wody, chemikaliów i energii. Jest to możliwe głównie dzięki procesowi barwienia tkanin opracowanych przez Candiani. Obejmuje on zastosowanie chitozanu - w 100% biodegradowalnego naturalnego polimeru z egzoszkieletu skorupiaków oraz specjalnej technologii barwienia – Indigo Juice®, w której barwnik indygo działa tylko na górne warstwy tkaniny, nie obniżając trwałości jej koloru. Dodatkowo denim użyty przez ISKO™ przy tworzeniu kolekcji Liu Jo Better Denim jest częścią kolekcji ISKO EARTH FIT™, która wykonana jest z innowacyjnych materiałów, takich jak bawełna organiczna czy poliester pozyskiwany w trakcie procesu recyklingu.

Jeansy to nie tylko denim. Liu Jo Better Denim stawia na zrównoważony rozwój na każdym poziomie. Metka z tyłu spodni jest wykonana z materiału odpadowego pozyskiwanego ze skórki jabłka. Z kolei guziki z naturalnego stopu aluminium, który nie zawiera zanieczyszczeń galwanicznych. Dodatki takie jak zamki błyskawiczne są częściowo wykonane z poliestru uzyskanego w procesie recyklingu. Szwy to włókna celulozowe Tencel barwione ekologicznymi barwnikami. Główne etykiety (bawełna organiczna i poliester z recyklingu) oraz metki wewnętrzne (poliester z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu) są również przyjazne dla środowiska. Dodatkowo w metkach znajdziemy nasiona do zasiania. Końcowym etapem jest pakowanie spodni w 100% recyklingowych torebkach.

Wnikliwe badania ukazujące nienaganne wyniki i efekty w postaci dopasowania oraz wygody zaowocowały stworzeniem niezwykłych jensów. Symbolu glamour oraz kobiecości. To wartości, które zawsze były mocno wspierane przez markę Liu Jo, a obecnie zostały dodatkowo wzbogacone o ekologiczny aspekt.

Q&A: Liu Jo Better Denim
Co zainspirowało Was do stworzenia denimowej kolekcji kapsułowej opartej na ekologii?  
Zrównoważony rozwój to kwestia, na którą nasza firma od dawna jest wrażliwa. Postanowiliśmy przełożyć to na działania w sezonie jesień-zima 2019, dzięki czemu powstała kapsułowa kolekcja w całości przyjazna środowisku. Wierzymy, że takie projekty stanowią duży potencjał dla przemysłu modowego, który w dużej mierze ma wpływ na środowisko naturalne. Dlatego zdecydowaliśmy się jeszcze bardziej o nie zadbać. Zajęliśmy się denimem z dwóch powodów. Po pierwsze jest to produkt, który stanowi DNA naszej marki od momentu wprowadzenia jeansów Bottom Up w 2008 roku. Po drugie - produkcja jeansu jest jednym z najbardziej zanieczyszczających procesów w branży.

Dlaczego te jeansy są “przyjazne dla środowiska”? 
Każdy szczegół był zaprojektowany tak, aby mieć jak najmniejszy wpływ na środowisko. Kolekcja kapsułowa została stworzona we współpracy z Candiani i ISKO™, dzięki czemu jeans został wytworzony przy użyciu technik przyjaznych dla przyrody. W konsekwencji udało się zmniejszyć ilość wody, chemikaliów i energii wykorzystywanej w czasie produkcji. Odpowiada za to Candiani, który wykorzystuje 100% biodegradowalny chitozan oraz opatentowaną, specjalną technologię farbowania Indigo Juice®, gdzie barwnik indygo nie zagłębia się w tkaninę i nie wpływa na trwałość koloru. Dodatkowo spodnie w pełni powstały z materiałów uzyskanych w procesie recyklingu, a w metce można odnaleźć nasiona, które po zasianiu dadzą nowe życie.

Czy proces produkcji kolekcji Liu Jo Better Denim można nazwać „eco friendly”?
Oczywiście. Dostawcy zaangażowani w proces produkcji zostali specjalnie wybrani do tego projektu, ponieważ są liderami w swojej dziedzienie i posiadają certyfikaty będące dowodem ich dbania o środowisko. Okazali się bardzo zainteresowani kwestią etyki i ochrony planety. W przypadku kapsułowej kolekcji Liu Jo Better Denim zadbaliśmy o każdy detal związany z produkcją, w której celem było utrzymanie niskiego wpływu na środowisko, co wiązało się z wyborem odpowiednich dostawców. Na koniec poprosiliśmy radę certyfikacyjną o poświadczenie tego poprzez Life Cycle Assessment (LCA).

Kim są dostawcy zaangażowani w produkcję kolekcji Liu Jo Better Denim i dlaczego można nazwać ich ekologicznymi?
Candiani to nasz główny dostawca tkanin do kolekcji Liu Jo Better Denim. Siedziba firmy znajduje się w parku Wildlife Oasis, Ticino i jest zgodna z systemem zarządzania środowiskowego ISO 140001. Dodatkowo posiada certyfikację SA8000 dotyczącą odpowiedzialności społecznej, dzięki czemu może używać znaku towarowego Fiducia nel Tessile. Stanowi ona potwierdzenie bezpiecznej, nieszkodliwej dla zdrowia oraz środowiska tkaniny. Materiały i technologie zastosowane przez Candiani w produkcji jeansu Liu Jo Better Denim są objęte patentem Kitotex®. Co oznacza zastosowanie chitozanu oraz naturalnie pozyskiwanego polimeru, który znacząco zmniejsza, a czasem nawet eliminuje PVA. Inną technologią wykorzystywaną głównie przez Candiani jest Indigo Juice®. To specjalna technika barwienia zaprojektowana również w celu zmniejszenia zużycia wody i energii. Głównymi surowcami używanymi przez Candiani są Tencel®, czyli włókno celulozowe mające niewielki wpływ na środowisko (w porównaniu z innymi tkaninami takimi jak bawełna, która zużywa 10 - 20 razy więcej wody) oraz certyfikowana bawełna organiczna (GOTS - Global Organic Textile Standard).

ISKO ™ to drugi dostawca tkanin jeansowych zaangażowany w kapsułową kolekcję Liu Jo Better Denim. Firma posiada certyfikat UE Ecolabel (znak jakości ekologicznej Unii Europejskiej), który jest stosowany w produktach o wysokiej wydajności. Takie produkty mają niewielki wpływ na środowisko przez cały cykl swojego życia. ISKO ™ dysponuje także Nordic Swan Ecolabel - znak jakości stosowany w krajach skandynawskich do certyfikacji produktów ekologicznych. Pozostałe poświadczenia: SEDEX (wymiana informacji o etycznych standardach produkcji), ISO 14001 (system zarządzania środowiskowego), 18001 (zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy), 27001 (system zarządzania bezpieczeństwem danych) i 50001 (zarządzanie energią). ISKO ™ to partner BCI (Better Cotton Initiative) - inicjatywy wspierającej stosowanie coraz bardziej ekologicznej bawełny oraz ZDHC (Zero Discharge Hazardous Chemicals) wspomagającej redukcję chemikaliów w procesie produkcyjnym. Na potrzeby denimu firma stosuje przyjazną dla środowiska technologię ISKO Reform™, która utrzymuje stałe dopasowanie materiału tym samym radykalnie zmniejszając potrzebę zbyt częstego prania i stosowania chemikaliów przez konsumentów. Z kolei ISKO POP ™ to technologia stosująca mniejszą ilość środków chemicznych, natomiast ISKO Cottonized ™ wykorzystuje odzyskane włókna celulozowe takie jak Tencel® i Rayon. Wszystkie te technologie są certyfikowane przez LCA (Life Cycle Assessment), która mierzy cały cykl życia produktu począwszy od surowca, który ma być usuwany lub poddawany recyklingowi, a także wpływ na środowisko na każdym etapie w łańcuchu dostaw. Tkanina użyta w kolekcji Liu Jo Better Denim jest zgodna z certyfikatem Nordic Swan Ecolabel oraz Eu Ecolabel i jest częścią serii ISKO EARTH FIT™ produkowanej z niezwykle niskim wpływem na środowisko przy użyciu innowacyjnych materiałów. ISKO ™ jest zaangażowane także w inne projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w Gambii i Senegalu.

Denim INN to producent jeansów przy końcowym etapie produkcji. Firma posiada ZDHC (Zero Discharge Hazardous Chemicals) poświadczające obniżone zastosowanie chemikaliów. Jest to ważne szczególnie w procesie prania, który jest niezbędny podczas ich pracy. Dodatkowo firma otrzymywała certyfikację SA8000 na rzecz zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.

Baykanlar to również producent jeansów na końcowym etapie produkcji. Firma posiada BSCI (Business Social Compliance Initiative) i SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange) potwierdzające zaangażowanie firmy w etyczne zarządzanie miejscem pracy w całym łańcuchu dostaw. Ponadto firma posiada certyfikację ISO 9001 (system kontroli jakości) i ISO 27001 (system zarządzania bezpieczeństwem danych).

Dienpi to dostawca etykiet włoskich z siedzibą w San Benedetto del Tronto. Odpowiada za produkcję i drukowanie etykiet przy wsparciu lokalnej sieci rzemieślników oraz wyspecjalizowanych dostawców. Firma posiada certyfikację SA8000 na standardy etyczne w miejscu pracy, a także dołączyła do kampanii „Detox” prowadzonej przez Greenpeace na rzecz eliminacji niebezpiecznych chemikaliów przyczyniających się do zanieczyszczania wód. Ponad to Dienpi przestrzega dobrowolnego systemu TF (Traceability & Fashion) w celu śledzenia procesu produkcyjnego i dbania o jego klarowny przebieg.

Czy jeansy z kolekcji Liu Jo Better Denim są droższe niż te „standardowe”?
Naszą denimową kolekcję obejmuje dość szeroki zakres cen. Jest to podyktowane trzema czynnikami takimi jak jakość tkaniny, „wypranie” jeansu czy wartość dodana. Specjalnie na potrzeby kolekcji Liu Jo Better Denim zastosowaliśmy najwyższej jakości włoskie tkaniny oraz najnowocześniejsze techniki prania, co wpłynęło na ich wyższy koszt w porównaniu z innymi jeansami Liu Jo. Jednak nie byłoby to sprawiedliwe zestawienie, ponieważ każdy model posiada indywidualne, specjalnie opracowane wykończenia czy funkcje.

Tagi: Liu Jo Odzież damska
Oceń artykuł:

Źródło: Liu Jo

Zobacz także

Pierwsza ekologiczna linia jeansów Liu Jo Better Denim

Polityka Prywatności
 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
 5. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
 6. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
 7. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 8. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
 9. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 10. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 11. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
 12. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 13. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 14. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 15. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 16. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
 17. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl/ lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.