Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności ochrony środowiska naturalnego. W duchu eko zmieniają się również centra handlowe. Wśród najpopularniejszych rozwiązań proekologicznych stosowanych w obiektach komercyjnych znajdują np. się panele fotowoltaiczne i oświetlenie LED, które znacznie zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Niezmiernie ważna jest również gospodarka odpadami, która skupia się na odzyskaniu maksymalnie dużej ilości odpadów nadających się do recyklingu. Tak jak teraz, tak również i w przyszłości, centra handlowe będą stawiać przede wszystkim na energooszczędność, zamknięty obieg wody, recykling, wsparcie ekologicznego transportu.
W Blue City przykładamy ogromną uwagę ochrony środowiska, a nasze starania zostały docenione certyfikatem BREEAM In-Use za proekologiczność. Oznacza to, że jesteśmy budynkiem ekologicznym i działamy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. System oceny BREEAM In-Use jest oparty o wiele kryteriów m.in. efektywności energetycznej, materiałów, recyclingu odpadów, optymalizacji żużycia wody, ograniczenia emisji dwutlenku węgla, lokalizacji czy transportu. Uwzględniane są również zdrowie i samopoczucie użytkowników obiektu czy zagospodarowanie terenów zielonych. W Blue City mamy głównie oświetlenie LED, zainstalowaliśmy systemy oszczędzające wodę i energię. Nasze centrum dzięki szklanej kopule w dachu wykorzystuje również w dużej mierze światło dzienne. Odpowiadając na potrzeby rowerzystów, przy Blue City zainstalowaliśmy stojaki na rowery oraz otworzyliśmy samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Obok wejścia głównego można też wypożyczyć rower miejski Veturilo. Przy Blue City znajduje się również Panek Carsharing. Gastronomia przechodzi na naczynia wielorazowego użytku lub naczynia papierowe czy jadalne. Coraz więcej restauracji odpowiadając na potrzeby klientów oferuje dania wegetariańskie i wegańskie. Ponadto organizujemy wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym, jak np. warsztaty ekologiczne dla dzieci i rodzin.
Ze szczególną intensywnością należałoby realizować działania mające na celu poprawę jakości powietrza przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Na szczeblu rządowym oznaczać to może przygotowanie odpowiednich przepisów i instrumentów finansowego wsparcia oraz koordynację ich wdrażania w regionach. Dodatkowo uwagę rządu powinno zwrócić rozbudowywanie terenów zieleni oraz powszechniejsze retencjonowanie wody na terenach miast i wsi. Co bardzo istotne, rząd powinien wspierać wdrażanie ekoinnowacji oraz edukację ekologiczną, w tym kształtowanie wzorców zrównoważonej konsumpcji.
Jaka rodzi się wizja przyszłości? Można powiedzieć, że właśnie teraz pojawiło się przysłowiowe „światełko w tunelu”. Dzięki rosnącej świadomości i chęciach zmiany wśród Polaków klaruje się szansa na uzyskanie widocznego pozytywnego efektu na ekologię. Przykładając dalej ogromną uwagę i starannie dobierając odpowiednie rozwiązania proekologiczne, mamy szansę na realne wzmożenie działań mających na celu ochronę klimatu i środowiska.