Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall

2023-11-15 | 19:43

Świąteczne Targi Książki w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie, to prawdziwe święto literatury. W dniach od 17 do 18 listopada 2023 roku, po raz 5 do stolicy województwa podkarpackiego przyjadą ważne i ciekawe wydawnictwa, które przygotują premiery i oferty książkowe. Czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich i zdobyć autograf. Odbędą się również 2 wystawy – reprodukcji obrazów Tamary Łempickiej oraz Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny.

Stoiska Wydawców – w tym roku ponad 60-ciu, będą usytuowane na dwóch piętrach Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall w Rzeszowie, a spotkania autorskie odbędą się na poziomie 2, w salach konferencyjnych Hilton Garden Inn Rzeszów.

Do Rzeszowa przyjedzie między innym: popularna, polska piosenkarka, która zarazem jest autorką bestselerowych książek, ceniony dziennikarz i satyryk czy jedna z najbardziej wyrazistych, rodzimych pisarek i działaczek społecznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie jest bezpłatny.

 •     Artur Andrus – dziennikarz, autor tekstów piosenek, poeta, piosenkarz, konferansjer oraz artysta kabaretowy. Pisze od 2004 roku, a jego debiutancką książką były „Popisuchy”. Ostatnia, to „Koneserzy kolejnego dnia. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa”.
 •     Jerzy Bralczyk – polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych, polonista specjalizujący się w języku mediów, reklamy i polityki. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego.
 •     Max Cegielski – pisarz, kurator, badacz relacji międzykulturowych. Debiutował opowiadaniami w „Brulionie” w 1996 roku, a jego pierwsza książka to podróżnicza „Masala” (2002). Autor reportaży, m.in. „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak w 2009 roku. W najnowszej książce „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”, autor wyrusza w niespieszną wędrówkę, która wiedzie przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład. Ta opowieść zaczyna się od zagadki. Dlaczego pisarz Max Cegielski omijał łukiem żydowski cmentarz w Ustrzykach? Dlaczego tak długo nie dostrzegał jego obecności?
 •     Jan Gołębiowski – najbardziej znany profiler kryminalny w Polsce. Główny bohater serialu dokumentalnego „Zawód: Profiler” i były psycholog policyjny, obecnie zajmuje się sporządzaniem profili nieznanych sprawców jako biegły sądowy, szkoli organy ścigania i jest wykładowcą Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
 •     Manuela Gretkowska – jedna z najbardziej wyrazistych i bezkompromisowych polskich pisarek, scenarzystka filmowa, felietonistka, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak „Poetka i książę”, „Faworyty” czy „Mistrzyni”. „Przeprawa”, to jej ostatnia książka, która ukazała się w połowie bieżącego roku.
 •     Jak się starzeć bez godności: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka – o starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem. Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez? Odpowiedzi na tak poważne pytania, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki – Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, twórczynie podcastu „Jak się starzec bez godności”.
 •     Marcin Kącki – jeden z najbardziej doświadczonych polskich reporterów, autor tak głośnych książek jak „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” czy „Oświęcim. Czarna zima”, w tym roku wrócił z nowym reportażem. „Chłopcy. Idą po Polskę”, to książka o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce.
 •     Stanisław Kryciński – krajoznawca i historyk, z wykształcenia inżynier chemik. Autor licznych opracowań turystycznych, historycznych, krajoznawczych. Zafascynowany południowo-wschodnią częścią Polski.
 •     Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka książek „Słonimski. Heretyk na ambonie” (2012), „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” (2017), „Służące do wszystkiego” (2018) oraz bestsellerowej „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (2023). Tym tomem wywołała dyskusję o przeszłości krewnych wielu Polaków.
 •     Marisa de Lempicka – jest prawnuczką słynnej malarki. Zarządza fundacją Tamara de Lempicka Estate, która dysponuje prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych po Tamarze Łempickiej. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela licencji na produkty takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramikę czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach.?
 •     Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Autor poczytnych kryminałów. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły za „Skazę”, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za „Wadę” – obie powieści z cyklu z komisarzem Bernardem Grossem. Kryminalne serca czytelników zdobył trylogią z dziennikarzem Markiem Benerem („Najgorsze, dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). Autor thrillerów: „Żałobnica”, „Zmora”, „Wstyd”, „Najsłabsze Ogniwo”. Jego powieści „Wada”, „Zadra”, „Zmora” oraz „Wiatrołomy” były nominowane do nagrody Książka Roku serwisu Lubimyczytac.pl przyznawanej w ramach największego plebiscytu czytelniczego w Polsce.
 •     Weronika Marczuk – słowiańska dusza, najbardziej rozpoznawalna Ukrainka w Polsce, aktywnie działa i wspiera obydwie swoje ojczyzny. Urodziła się w Kijowie, mieszka w Warszawie i od ponad 30 lat przybliża Ukrainę Polakom, a rodakom na Wschodzie – Polskę.
 •     Karol Nienartowicz – fotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i świata, odwiedził z aparatem ponad czterdzieści pięć krajów na czterech kontynentach. Dużym sentymentem darzy polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i Góry Stołowe, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Album zatytułowany „Góry”, to jego tegoroczna publikacja.
 •     Katarzyna Nosowska – piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu rockowego Hey, laureatka pierwszej edycji Paszportów „Polityki”. W 2013 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Mówi o sobie: „Mam ambicję korzystać z niezbywalnego prawa do samodzielnego decydowania o tym, co przystoi, a co nie przystoi kobiecie w moim wieku”. Pod koniec bieżącego miesiąca ukaże się najnowsza książka Nosowskiej – „Nie mylić z miłością”.
 •     Marianna Oklejak – graficzka, twórczyni książek obrazkowych dla najmłodszych. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich ilustratorek. Jej prace są nagradzane w licznych konkursach i goszczą na wystawach w Polsce i za granicą. Książka „Cuda niewidy” jej autorstwa doczekała się tłumaczenia na kilka języków i wpisania na międzynarodową Listę Białych Kruków. Jest autorką ilustracji do bestsellerowej serii książek o Basi. Chętnie czerpie z rodzimego i światowego folkloru, nawiązując do niego w swoich kipiących mocnymi kolorami artbookach.
 •     Magdalena Rigamonti – jedna z najbardziej znanych i bezkompromisowych polskich dziennikarek. Jej wywiady, które ukazywały się w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, są często szeroko komentowane. Laureatka najważniejszych polskich nagród dziennikarskich: Grand Press, Nagrody im. Dariusza Fikusa i Mediatora. Autorka między innymi książek: „Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek”, „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Dorosnąć do śmierci”, a także „Stos” i „Echo” (cztery ostatnie we współpracy z Maksymilianem Rigamontim) – nagrodzonej Pictures of the Year International 2018. Należy do Press Club Polska.
 •     Zbigniew Rokita – laureat Nagrody Nike 2021. Jest reporterem i redaktorem. Specjalizuje się w tematyce Europy Wschodniej i Śląska, z którego zresztą pochodzi. Urodzony w Gliwicach dziennikarz ma w swoim dorobku także tom reportaży „Królowie strzelców”. Jego najnowsza książka, to „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”, to fascynująca wyprawa w czasie i przestrzeni po ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku.
 •     ks. Kazimierz Sowa – ksiądz, dziennikarz, publicysta. Współpracował z dziennikiem „Czas Krakowski” i tygodnikiem „Gość Niedzielny”. Publikował m.in. we „Wprost”, w „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej” i „Dzienniku. Polska-Europa-Świat”. Szefował Radiu Plus, przez kilka lat był dyrektorem kanału religia.tv. Autor cyklu programów „Święte Miejsca”, książek o tematyce misyjnej i podróżniczej oraz filmów dokumentalnych. Laureat m.in. Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka i Nagrody NBP im. Władysława Grabskiego.
 •     Aleksandra Struska-Musiał – entuzjastka książek Astrid Lindgren, które czyta dzieciom przed snem. W dzieciństwie marzyła o studiowaniu weterynarii; ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz językoznawstwo współczesne na Northumbria University w Anglii. Uczy języka angielskiego w przedszkolu, w przerwach pisze książki i o książkach.
 •     Janusz Leon Wiśniewski – jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy polskich. Jego debiutancka powieść „S@motność w Sieci” stała się bestsellerem, została przetłumaczona na wiele języków, a także sfilmowana. W swoim dorobku ma powieści „Bikini i Los powtórzony”, zbiory opowiadań, tomiki esejów oraz bajkę dla dzieci. W tym roku Wiśniewski wydał powieści „Bikini” i „Stany splątane”.
 •     Michał Witkowski – trzykrotnie nominowanym do Paszportu „Polityki”, czterokrotnie do Nagrody Literackiej NIKE, także do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i innych. Jest autorem „Lubiewa”, „Drwala”, „Tanga”. Pod koniec września bieżącego roku ukazała się „Autobiografia. Wiara”. Jest to sentymentalna podróż do dzieciństwa Michała Witkowskiego. Odpowiada na pytanie: jak rodził się pisarz?
 •     Ewa Woydyłło-Osiatyńska – doktor psychologii, terapeuta uzależnień, wykładowca akademicki i autorka licznych publikacji. Za osiągnięcia w dziedzinie terapii i profilaktyki uzależnień otrzymała medal św. Jerzego, za pracę z uzależnionymi w więzieniach – odznaczenie Ministra Sprawiedliwości. Autorka książek: „Zaproszenie do życia”, „Podnieś głowę”, „W zgodzie ze sobą”, „Początek drogi”, „Aby wybaczyć”, „Wyzdrowieć z uzależnienia”, „Sekrety kobiet”, „Ukoić siebie”. Od lat 80-tych zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

PIĄTEK 17 listopada

10:00    Aleksandra Struska-Musiał
11:30     Marianna Oklejak
13:00     Janusz Leon Wiśniewski
15:00     Stanisław Kryciński
16:00     ks. Kazimierz Sowa
17:00     Jerzy Bralczyk
17:00     Maria Krasowska
18:00     Max Cegielski
18:00     Marcin Kącki
19:00     Manuela Gretkowska
19:00     Magdalena Rigamonti
20:00     Katarzyna Nosowska

SOBOTA 18 listopada

10:00   Weronika Anna Marczak
11:00   Ewa Woydyłło-Osiatyńska
12:00   Joanna Kuciel-Frydryszak
13:00   Marisa de Lempicka
14:00   Artur Andrus
15:00   Jan Gołębiowski
16:00   Karol Nienartowicz
16:00   Marta Abramowicz
17:00   Robert Małecki
17:00   Kazimierz Greń
18:00   Zbigniew Rokita
18:00   Weronika Marczuk
19:00   Jak się starzeć bez godności: Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka
20:00   Michał Witkowski


Partnerami Wydarzenia są Województwo Podkarpackie oraz Rzeszów – Stolica Innowacji.

Honorowego Patronatu udzielili Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Tagi: Millenium Hall
Oceń artykuł:

Źródło: Millenium Hall

Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall

Polityka Prywatności
 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
 5. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
 6. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
 7. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 8. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
 9. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 10. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 11. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
 12. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 13. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 14. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 15. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 16. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
 17. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl/ lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.