- Gdy wybuchła wojna oczywiste dla nas było, że nasza fundacja, mimo że na co dzień zajmuje się wspieraniem osób starszych, powinna włączyć się w pomoc poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie. Ta pomoc nadal jest potrzebna. Wciąż więc wysyłamy transporty humanitarne w rejony walk, a w Polsce skupiamy się na wspieraniu uchodźców w wieku senioralnym i z niepełnosprawnościami. Od początku wojny na pomoc Ukrainie przeznaczyliśmy już prawie 70 mln zł
- Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.
W ramach projektu „Paczka dla Rodziny” Fundacja Biedronki finansuje pomoc humanitarną dostarczaną przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej do Ukrainy. Na teren konfliktu zbrojnego w samym 2023 roku dostarczono 29 549 paczek rozdysponowanych w 153 miejscowościach, które dotarły również w rejony położone blisko frontu, w tym charkowski, zaporski i chersoński. W 2023 roku z Polski do Ukrainy wyjechało 30 transportów, które zawierały ok. 903 palet podstawowych produktów potrzebnych do życia, tacki jak kasze, makarony, ryż, czy środki czystości. Ogółem pomoc trafiła do 56 tysięcy osób.
Za te działania Fundacja Biedronki została uhonorowana nagrodą Dobroczyńcy Roku 2024. To już druga nagroda Dobroczyńcy Roku z rzędu za działania na rzecz Ukrainy (rok temu Fundacja Biedronki otrzymała ją wspólnie z Biedronką).
Fundacja Biedronki (w ramach programu „Witamy i pomagamy – zakupy”) finansuje również karty na zakupy dla uchodźców. Karta „Witamy i pomagamy” jest zasilana sześciokrotnie kwotą 200 zł (maks. 1200 zł). Karty są skierowane do osób, które ukończyły 60. rok życia lub legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Fundacja Biedronki finansuje też tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców przybywających do Polski. Noclegi zapewniane są na maksymalnie 30 dni. Do tej pory w programie zapewniono ponad 140 tys. noclegów.
Fundacja przystąpiła też do POP Fund prowadzonego przez PCPM, w ramach którego wspiera projekty na rzecz osób starszych z Ukrainy.