Day Care - Centrum Małych Spotkań mieści się w 3 dużych salach Kamienicy Hetmańskiej przy krakowskim Rynku Głównym. Bezpłatne zajęcia prowadzone są od 8:30 do 16:30, w czterech grupach dla dzieci w wieku 3 do 6 lat. Edukacja odbywa się tu w systemie ukraińskim. Dzięki temu po zakończeniu wojny, maluchy które z rodzinami wrócą do kraju, będą przygotowane do nauki w szkole podstawowej. Ponadto dzieci 4 razy w tygodniu uczą się języka polskiego. Pedagodzy, psycholożka dziecięca i edukatorzy artystyczni są z Ukrainy, nawet posiłki mają elementy kuchni ukraińskiej. Wszystko po to, aby stworzyć najmłodszym namiastkę domu i dać poczucie bezpieczeństwa. Z początkiem wakacji wnętrza, w których bawią się dzieci, zyskały zupełnie nowy wygląd. Pracownicy sklepu IKEA w Krakowie zaprojektowali i własnymi siłami urządzili całą przestrzeń Day Care. Jest kolorowo, estetycznie i przede wszystkim funkcjonalnie.
- Chcieliśmy, aby to miejsce było ciepłe i przyjazne pod każdym względem, również wizualnym. W końcu dzieci spędzają tu większą część dnia. Sprawa była o tyle łatwiejsza, że część dotychczasowego wyposażenia została zakupiona w IKEA. Pozostało zaprojektować wnętrza i odpowiednio je doposażyć. Przekazaliśmy blisko tysiąc sztuk produktów, od mebli dziecięcych i biurowych, po elementy dekoracyjne i zabawki. Przywieźliśmy i zmontowaliśmy wszystko. W projekt mocno zaangażowali się nasi pracownicy, a efekt... Myślę, że najlepszą recenzją są uśmiechnięte twarze maluchów
– mówi Martyna Kawala, Specjalistka ds. Projektowania Wnętrz w IKEA Kraków.
W lipcu Fundacja FINE, która prowadzi placówkę, została oficjalnym partnerem ONZ, podpisując umowę o współpracy z UNICEF na realizację działań na terenie Krakowa i południowej Polski. Pomysłodawcy Day Care będą mogli rozbudować kadrę, zapewnić jeszcze lepsze warunki swoim podopiecznym i przyjąć kolejnych. Ponadto fundacja FINE zaprosiła do współpracy fundację Arete oraz Zustricz, aby od września uruchomić w Krakowie nowe Centrum Integracji polsko-ukraińskiej.
Jak to się stało, że spontaniczna inicjatywa mieszkanki Krakowa przekształciła się w tak duży i dynamicznie rozwijający się projekt? Wszystko zaczęło się tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy do Krakowa zaczęli przyjeżdżać pierwsi uchodźcy i uchodźczynie. Tysiące zagubionych matek z dnia na dzień musiało odnaleźć się w nowym miejscu. Zorganizować sobie na nowo życie i załatwić wszystkie formalności. Wtedy w głowie lokalnej aktywistki zrodził się pomysł, aby stworzyć miejsce, w którym uciekające przed wojną matki mogą zostawić dzieci pod profesjonalną opieką na czas załatwienia spraw w urzędzie czy wizyty u lekarza.
- Kiedy 14 marca otwieraliśmy w Pałacu pod Baranami Day Care - Centrum Małych Spotkań dla 100 ukraińskich dzieci, naszym największym marzeniem było, żeby funkcjonować miesiąc. Takie było założenie spontanicznej zbiórki funduszy poprzez portal pomagam.pl. Pierwsze pozytywne zaskoczenie przyszło zaledwie półtora dnia później, kiedy na koncie była już cała kwota, o którą prosiliśmy. A pieniądze wciąż napływały. Co wydarzyło się później? Lawina szczęśliwych zbiegów okoliczności, energia i chęć zaangażowania się wielu wspaniałych ludzi, firm i organizacji
– wspomina Karolina Bisping-Adamik, inicjatorka Day Care Kraków Centrum Małych Spotkań, prezeska fundacji Fine.
Na początku Day Care, dzięki uprzejmości Jana i Matyldy Potockich, funkcjonowało w zabytkowych salach Pałacu pod Baranami. W połowie kwietnia przeniesione zostało do Kamienicy Hetmańskiej (Rynek Główny 17). Zajęcia odbywają się w czterech grupach wiekowych po 25 dzieci: grupa niebieska - 3 latki, grupa żółta – 4 latki, grupa biała – 5 latki i grupa czerwona – 6 latki. Każda grupa jest prowadzona przez dyplomowanego nauczyciela przedszkolnego z Ukrainy. Pomoc jest więc wielopłaszczyznowa – Day Care nie tylko zapewnia opiekę nad dziećmi, aby ich opiekunowie mogli podjąć pracę, ale też stwarza nowe miejsca pracy. Choć kadra otrzymuje wynagrodzenie, zajęcia – za wyjątkiem wyżywienia - są bezpłatne. Zainteresowanie Day Care jest duże, ale w związku z ciągłą rotacją, placówka cały czas przyjmuje nowe dzieci.