Świat piękna w nowej rzeczywistości

2021-09-16 | 09:00

Sephora jest globalnym liderem prestiżowego omni-retailu. Marka konsekwentnie rozwija sprzedaż myśląc o symbiozie świata zakupów tradycyjnych i e-commerce. Wprowadza projekty i usługi, których oczekują współcześni klienci. W czerwcu Sephora ogłosiła również kolejny milowy krok w swoim rozwoju – globalną współpracę z Zalando, wchodząc tym samym w zewnętrzny marketplace. Jak zapewnia Katarzyna Bielecka, General Manager Poland & Czech Republic, takie odważne decyzje, elastyczność biznesu, zwłaszcza mając na uwadze transformację spowodowana pandemią, to klucz do osiągniecia sukcesu na polu omni-retailu.

Sephora jest globalnym liderem prestiżowego omni-retailu. W jaki sposób udało się Państwu zdobyć tytuł lidera?

Świat retail jest już nierozerwalnie połączony ze światem e-commerce. Rozwijamy konsekwentnie naszą sprzedaż myśląc o symbiozie obu tych kanałów. To, co obserwujemy i wzmacniamy poprzez wprowadzane projekty, to ciągła podróż klienta pomiędzy ratailem a e-commerce. Klienci z naszych perfumerii trafiają na sephora.pl i odwrotnie. Przykładowo markę Seleny Gomez – Rare Beauty, której sprzedaż wprowadziliśmy w e-commerce, wspieramy w punktach retail umożliwiając naszym Klientom testowanie jej wybranych produktów w tradycyjnej sieci, ale po zakup kierując na sephora.pl. 

Jakie inne działania wchodzą w skład omni-retailu w Sephora? 

Omni-retail w Sephora to także usługi takie jak click & collect, które w całej naszej sieci dostępne były również podczas każdego lockdownu, czy usługa call & collect – to odpowiedź na potrzeby naszych omichannelowych Klientów.  Staramy się zapewnić klientkom spójne doświadczenie z marką Sephora niezależnie od wykorzystywanego przez nie kanału. Dlatego rozwinęliśmy profesjonalną, dedykowaną grupę ekspertek oferujących konsultacje poprzez ExpertChat na sephora.pl. To najbardziej doświadczony zespół, który na co dzień w perfumeriach pomaga klientom w doborze odpowiednich kosmetyków. Rozwinęliśmy też kilka innych projektów łączących klientki z Sephora poprzez video-spotkania. Są to odpowiednio: MySephoraBeautyAdvisor, MySephoraBeautyParty, MySephoraBeautyExpert, dzięki którym klienci mogą umawiać się na indywidualne lub grupowe spotkania z konsultantkami oraz ekspertem zewnętrznym naszych partnerskich marek. Ponadto w czerwcu Sephora ogłosiła również kolejny milowy krok w swoim rozwoju – globalną współpracę z Zalando, wchodząc tym samym w zewnętrzny marketplace. Rollout tego projektu będzie następował stopniowo w poszczególnych krajach. Myślę, że takie odważne decyzje, elastyczność biznesu, zwłaszcza mając na uwadze transformację spowodowana pandemią, to klucz do osiągniecia sukcesu na polu omni-retailu. 

Które z lokalizacji są przez Państwa aktualnie najbardziej pożądane? 

Aktualnie skupiamy się przede wszystkim na modernizacji wybranych, istniejących perfumerii i na tym polu koncentrujemy nasze działania inwestycyjne. Za nami wspaniałe otwarcia, jak choćby świeżo oddana, powiększona i zmodernizowana perfumeria Sephora w Sadyba Best Mall, która zyskała zarówno nowe marki, jak i usługi. W tym roku uruchomimy jeszcze dwie perfumerie w nowych lokalizacjach, w których dotąd nie byliśmy obecni – w Zielonej Górze oraz w Rzeszowie. Obie galerie, do których zawitamy, to najbardziej trafficowe punkty handlowe w tych miastach. 

Według CBRE handel funkcjonujący przy ulicach handlowych okazał się bardziej odporny na niedawne obostrzenia pandemiczne, niż ten zlokalizowany w centrach handlowych. Czy uważa Pani, że pandemiczna rzeczywistość może wzmocnić trend związany z rozwojem ulic handlowych w Polsce?

To bardzo ciekawy trend, jednak uważam, że mimo wszystko polski klimat nie sprzyja rozwojowi ulic handlowych w takim stopniu, jak w innych, cieplejszych krajach. Po okresach kilkukrotnych zamknięć naszych perfumerii, obserwujemy powrót klientów do galerii handlowych, choć oczywiście nie na takim poziomie jak w 2019 roku. Myślę, że trend związany z ulicami handlowymi będzie można zweryfikować w okresie zimowym. Klienci podążają w kierunku convenience i kierują się do punktów handlowych, które obok swojej tradycyjnej funkcji oferują też usługi z obszaru restauracyjnego, kultury oraz rozrywki. Punkty takie jak na przykład Centrum Praskie Koneser w Warszawie, czy łódzka Manufaktura, to teraz obiekty, ku którym klienci kierują ogromną uwagę i zainteresowanie.  

Do kogo targetowana jest Państwa oferta?

Naszą ofertę kierujemy do wszystkich tych, którzy kochają piękno i uwielbiają zabawę w świecie beauty. Nasz Klient to Klient świadomy, dojrzały, ale też i młodszy, którego fascynują wszelkie nowości kosmetyczne, trendy i marki znane z mediów społecznościowych. Klient Sephora to też osoba, która oprócz samego produktu poszukuje wartości dodanej w postaci znakomitej obsługi, eksperckiej konsultacji i troski o jego potrzeby.

Na jakim poziomie kształtuje się dziś odwiedzalność perfumerii?

Maj przyniósł bardzo dobre wyniki, kolejne miesiące nie były już tak mocne sprzedażowo - wciąż obserwujmy dwucyfrowe spadki trafficu w porównaniu z 2019 rokiem. Niestety powrót klientów do galerii handlowych przebiega wolniej, niż się tego spodziewaliśmy. Myślę, że droga do odzyskania trafficu na poziomie sprzed okresu pandemii jest jeszcze bardzo długa. 

W jaki sposób pandemia wpłynęła na preferencje konsumentów?

Preferencje naszych klientów w okresie pandemii uległy zmianie. Konieczność noszenia masek na twarzy wpłynęła na spadek sprzedaży produktów do makijażu ust na całym rynku, zarówno w Polsce, jak i globalnie. Jednocześnie konsumenci nie zrezygnowali z makijażu oczu - zaobserwowaliśmy stabilną sprzedaż  tuszy do rzęs i produktów do brwi, które dają szybki i trwały rezultat, naturalnie podkreślając oczy.Ponadto, główny trend, który silnie przyspieszył i zyskał na znaczeniu w minionym roku, to rosnąca świadomość klientów i ich wrażliwość na działania marek w obszarze CSR, a także troska o środowisko naturalne. Coraz częściej wybierają oni marki i produkty z misją. Odpowiadając na tę potrzebę, rozwijamy nową kategorię w makijażu – GOOD FOR MAKE UP. Jest to destynacja, w której nasi klienci odnajdą wyłącznie produkty tworzone w zrównoważony wobec środowiska sposób – dobre dla wegan, projektowane w duchu eko, czy też zawierające min. 90% naturalnych składników. Wśród nich takie marki jak: debiutująca właśnie na polskim rynku kultowa marka z USA, Ilia, Milk Make up, nowość od Huda Beauty - marka Glowish, czy nowa linia produktów do makijażu od Sephora Collection. Kategoria GOOD FOR MAKE UP jest rozszerzeniem szerszego konceptu Good For, obecnego w Sephora od 2019 roku w kategorii pielęgnacji, a od tego roku również w kategorii zapachów. Strategicznie jest to kierunek, w którym będziemy podążać, rozszerzając naszą ofertę o nowe marki i produkty.  

Który produkt z szerokiej oferty Sephora jest hitem 2021 roku?

Szminki, po dużym spadku w roku ubiegłym, powoli odzyskują dynamikę sprzedaży. Klienci nadal, mimo zniesienia części obostrzeń, najczęściej wybierają produkty o przedłużonej trwałości, nie rozmazujące się i nie pozostawiające śladów. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii jest świętująca swoje 10-lecie w tym roku, pomadka w płynie Cream Lip Stain marki Sephora Collection. 

Od lipca 2021 w perfumeriach Sephora dostępne są produkty marki makijażowej Rare Beauty, tworzone przez Selenę Gomez, założycielkę i kreatorkę marki. 

Zgadza się. Autorska marka makijażowa Seleny Gomez - Rare Beauty, zadebiutowała w lipcu na wyłączność w sieci Sephora na całym świecie. W Polsce pełen asortyment marki dostępny jest w naszej perfumerii internetowej, o czym wspomniałam już na początku. W wybranych 30 perfumeriach stacjonarnych oferujemy Klientom bestsellery marki, które mogą przetestować oraz wybrane produkty w ofercie beauty to go, czyli produkty w małej pojemności i atrakcyjnej cenie. Szeroka gama kosmetyków do makijażu, w których tworzenie od samego początku zaangażowana jest sama Selena Gomez, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych klientów, tym bardziej, że Rare Beuty to marka z misją. Myślę, że to też ważna kwestia z punktu widzenia wyborów naszych klientów – coraz bardziej wrażliwych na zaangażowanie społeczne lub środowiskowe marek. Ponadto od samego początku, jeden procent dochodu ze sprzedaży każdego produktu marki Rare Beauty oraz fundusze wpłacane przez partnerów marki, są przeznaczane na wspieranie działalności Fundacji Rare Impact Fund, która dba o dostęp do środków ochrony zdrowia mentalnego.

Sephora w tym roku dołączyła do grona partnerów EcoTech System – ogólnopolskiego operatora motywacyjnego systemu gospodarki odpadami. Jak dużym wyzwaniem w Pani ocenie jest dziś działanie na rzecz ekoedukacji i wzmacnianie postaw konsumenckich w obszarze dbałości o środowisko?

Oczekiwania klientów, w zakresie składników naturalnego pochodzenia, potrzeby dbałości o zdrowie i ochrony środowiska naturalnego, systematycznie rosną. Niemal dla połowy dorosłych Polaków przy podejmowaniu decyzji o zakupie kosmetyków i produktów kosmetycznych, ważne są kwestie związane z ekologią, takie jak opakowania podlegające recyklingowi (45%) i sposób produkcji przyjazny dla środowiska (48%) – wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Sephora Polska. Dołączyliśmy do grona partnerów EcoTech System, by wspierać i premiować odpowiedzialnych konsumentów, którzy oddają opakowania do recyklingu, również poza naszymi perfumeriami. Działanie na rzecz ekoedukacji i wzmacnianie postaw konsumenckich w obszarze dbałości o środowisko są wpisane w rozwój i strategię Sephora oraz naszej marki własnej Sephora Collection. Od października ubiegłego roku klienci perfumerii Sephora mogą korzystać z zaawansowanego programu recyklingu opakowań po kosmetykach i zostawiać puste opakowania w perfumeriach, wrzucając je do dedykowanych, zielonych pojemników. Program GOOD FOR RECYCLING to element naszego globalnego programu GOOD FOR.  Od ubiegłego roku oferujemy Klientom nie tylko program recyklingu, wprowadziliśmy również ekonawigację na sephora.pl, którą też w tym roku rozwijajmy we wszystkich naszych perfumeriach. Dzięki specjalnym 4 symbolom informujemy klientów o tym, które produkty i marki z naszej oferty są „dobre dla ciebie”, „dobre dla planety” i „dobre dla wegan”. Systematycznie budujemy w duchu zrównoważonego rozwoju naszą markę własną Sephora Collection i wzbogacamy nasze portfolio o marki, dla których dbałość o planetę i tym samym o nas samych, jest również ważna.  Jesteśmy na etapie transformacji, ale nasze zobowiązanie jest bardzo konkretne. Ten obszar działań jest strategiczny dla naszej firmy i marki, dlatego będziemy go mocno rozwijać w kolejnych latach.

Klienci oczekują dziś przede wszystkim bezpiecznych zakupów, spersonalizowanego przekazu oraz unikatowych, pełnych emocji doświadczeń zakupowych. W jaki sposób realizują Państwo takie oczekiwania klientów?

Bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów to priorytet, który przyświeca nam od początku pandemii. Naszych konsultantów i klientów niezmiennie obowiązują przepisy sanitarne i zalecenia GIS. Powoli powracamy do usług – takich jak lekcje makijażu czy makijaż okazjonalny, do indywidualnych konsultacji pielęgnacyjnych, jednak odbywają się one na mniejsza skalę – tylko w wybranych 20 perfumeriach i przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Perfumerie, do których powróciły usługi, wyposażyliśmy w najnowsze, ultrafioletowe sterylizatory, które w 99% zabijają wszelkie bakterie i wirusy. W wybranych perfumeriach testujemy również usługę Skindiagnosis, dzięki której w bezpieczny, bezdotykowy sposób dokonać można oceny stanu i potrzeb skóry klientów. Dzięki tej usłudze nasi konsultanci jeszcze lepiej mogą dobrać produkty pielęgnacyjne czy makijażowe trafiające w potrzeby naszych klientów.  Oferujemy również naszym klientom specjalne strefy skincare, w których odbywają się indywidualne konsultacje pielęgnacyjne, pod okiem ekspertów Sephora i partnerskich marek. Na tę chwilę dedykowane tym usługom, komfortowe pomieszczenia, znajdują się w perfumeriach Sephora Arkadia, Promenada i Sadyba. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań i pracujemy nad innowacyjnymi usługami, również takimi, które przygotowujemy we współpracy z naszymi Klientami. Wszystko to po to, by wraz z wizytą w perfumerii Sephora, dostarczyć naszym klientom unikalne, spersonalizowane, ale też bezpieczne doświadczenia zakupowe.  

Postcovidowa rzeczywistość zmusza firmy do wprowadzania zmian w obszarze marketingu i komunikacji z klientami. Czy i jakie ewentualnie zmiany w tym obszarze zaszły w Państwa firmie? 

W tej nowej rzeczywistości ważne jest odpowiednie dopasowanie zarówno tematów, jak i kanałów komunikacji. Podczas okresu zamknięcia perfumerii, to media społecznościowe i inne kanały digital stały się naszymi głównymi drogami komunikacji. Postawiliśmy na nieszablonowe rozwiązania i rozwijanie projektów właśnie w obszarze digital. Naszym klientom, zamkniętym w domach, odpowiadając na ich potrzeby w trakcie pandemii, zaoferowaliśmy m.in. indywidualne konsultacje on-line z ekspertami makijażu i pielęgnacji (My Sephora Beauty Advisor), wirtualne, grupowe lekcje makijażu (Sephora Beauty Party) oraz spotkania z topowymi influencerami i światowymi ekspertami beauty w naszych kanałach social media. Uruchomiliśmy również nowe narzędzie pomagające klientom podczas zakupów na naszej stronie www – live Expert Chat – dzięki któremu mogą skonsultować swoje potrzeby i wybory z ekspertami na co dzień pracującymi w naszych perfumeriach. Ogromną rolę odgrywa też komunikacja bezpośrednia (CRM) skierowana do prawie 3 mln klientów należących do Klubu Sephora. Klienci w czasie pandemii chcą się czuć bezpiecznie, ale również zwracają uwagę na bezpieczeństwo innych. Poszukują sposobów na dołączenie się do różnych akcji wspierania najbardziej potrzebujących. Stąd tak duży sukces np. akcji wsparcia zbiórki Fundacji Siepomaga na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych do walki z pandemią. Wybranym szpitalom przekazaliśmy również bezpośrednio produkty pielęgnacyjne. Dzięki tym działaniom udało nam się realnie wesprzeć kilkanaście ośrodków medycznych walczących z pandemią w Polsce.Nasze aktualne i planowane na najbliższe miesiące działania koncentrować będą się na odzyskaniu trafficu w perfumeriach. Liczba odwiedzających galerie handlowe jest wciąż daleka od poziomu sprzed pandemii. Bardzo ważne jest dla nas równoczesne dbanie o bezpieczeństwo w perfumeriach zarówno naszych klientów, jak i pracowników. 

Jak Pani ocenia skutki zamknięcia perfumerii Sephora przez wiele tygodni i w jaki sposób pandemia i lockdown wpłynęły na rozwój Państwa biznesu?

Bardzo silnie odczuliśmy skutki pandemii i wciąż się z nimi mierzymy. Nasze obroty drastycznie spadły, więc i wiele kosztów zmuszeni byliśmy ograniczyć. Nie podejmowaliśmy jednak radykalnych kroków. Na pierwszy miejscu postawiliśmy ochronę naszych pracowników i ich bezpieczeństwo, zarówno zdrowotne, jak i ekonomiczne. W Sephora nie wprowadziliśmy zwolnień grupowych, redukcja części zatrudnienia następowała naturalnie. Obniżaliśmy koszty zatrudnienia stopniowo, w dłuższym okresie, bazując na naturalnej rotacji pracowników w retailu, tak, żeby nasi pracownicy nie ucierpieli.  Jednak brak powrotu sporej części klientów zmusza nas do wstrzymania się z kluczowymi decyzjami strategicznymi dotyczącymi dalszego rozwoju.  Uważnie obserwujemy także sytuację na rynku. Wciąż mniejsze spadki trafficu odnotowują obiekty handlowe typu convenience, podczas gdy te zlokalizowane przy tradycyjnie najbardziej trafficowych punktach typu dworce PKP, czy w centrach miast, wciąż tracą najwięcej ruchu. Jednak w mojej ocenie jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić jak sytuacja ta wyglądać będzie długofalowo. 

Jakie wnioski wyciągnie branża na przyszłość po minionym – miejmy nadzieję najtrudniejszym - okresie? 

Okres pandemii udowodnił, że kategoria beauty może się świetnie sprzedawać poprzez e-commerce. Jednak po każdym ponownym otwarciu galerii handlowych, w naszych perfumeriach obserwowaliśmy prawdziwy „boom” w wizytach klientów. E-commerce w przypadku naszej branży nie zastąpi kanału retail, uzupełnia go, lecz wiele z poszukiwanych przez Klientów doświadczeń zakupowych nie może być jeszcze realizowanych przez kanał e-commerce. 

Jakie w Pani ocenie kroki będą musieli podjąć właściciele i zarządcy centrów handlowych, chcąc pozostać atrakcyjnymi i nadal przyciągać rzesze klientów w nowej rzeczywistości? 

Kierunek przyszłości to, jak wspominałam już, kierunek convenience i transformacja galerii handlowych na poziomie oferowanych usług dla odwiedzających. Branża musi być otwarta i elastyczna na różnorodność i nowe formy dostawy dla klientów. Przykładowo branża żywieniowa, która jest zawsze o krok do przodu w oferowanych rozwiązaniach, już posiada na terenie galerii handlowych specjalne strefy parkingowe dla dostawców realizujących zamówienia z branży food. Myślę, że pozostałe sektory handlu oczekiwać mogą podobnych rozwiązań. Kreatywność w formach logistycznych to w mojej ocenie, obok transformacji w kierunku convenience, największe wyzwania dla właścicieli i zarządców centrów handlowych. 

Sephora ma obecnie ponad 86 perfumerii. Z jakim wynikiem planujecie Państwo zamknąć rok 2021?

W obecnym roku, jak i w kolejnych latach, w obszarze inwestycji koncentrujemy naszą uwagę wyłącznie na sprawdzonych projektach. Nie zmieniamy naszej strategii. Skupiamy się na odbudowie trafficu naszych klientów szczególnie w dużych galeriach handlowych, w których notujemy najsilniejsze spadki odwiedzin. Kontynuujemy optymalizację sieci w oparciu o obecne dane dotyczące obrotów poszczególnych lokalizacji. W ostatnim okresie w ramach procesu optymalizacji zostały zamknięte 3 perfumerie: Auchan Gliwice, Bytom Plejada oraz Poznań Malta. Równolegle realizujemy projekty rewitalizacji i rozbudowy wybranych perfumerii. W kwietniu ruszyła perfumeria Sephora Kraków Floriańska, która zwiększyła powierzchnię handlową o 35%. Jest to jednocześnie przykład unikalnego konceptu - w nowoczesnych wnętrzach, obok asortymentu światowych marek, czeka na odwiedzających architektoniczna niespodzianka - oryginalny, drewniany, belkowany strop z połowy XVI wieku. W lipcu otworzyliśmy wspomnianą już perfumerię Sephora w warszawskiej Sadyba Best Mall, która nie tylko zyskała odświeżony koncept wizualny, ale też jest większa ponad 50%.  Po planowanych jeszcze na ten rok, otwarciach perfumerii w nowych lokalizacjach – Zielonej Górze i Rzeszowie, zamkniemy 2021 rok na poziomie 88 perfumerii stacjonarnych.

Tagi: Katarzyna Bielecka Sephora
Oceń artykuł:

Źródło: Sephora

Świat piękna w nowej rzeczywistości

Polityka Prywatności
  1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
  2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
  4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  5. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  6. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  7. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  8. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  9. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  10. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  11. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  12. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  13. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
  14. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  15. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  16. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
  17. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl/ lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.