Spółka Fabryka Biznesu, inwestor Centrum Handlu, Biznesu i Rozrywki „Sukcesja” w Łodzi, zamierza uczynić ze swojej sztandarowej inwestycji wiodący pod względem ekologicznym tego typu obiekt w regionie łódzkim i pierwszy z certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). O szczegółach tej inwestycji Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu.
Proekologiczne i energooszczędne rozwiązania to jedne z priorytetów naszego projektu. Centrum przyjazne dla środowiska będzie również przyjazne i dla klientów, i dla najemców, a to dla nas kluczowa kwestia. W pełni identyfikujemy się zresztą z ideą budownictwa zrównoważonego, uznając ją za powinność nowoczesnych deweloperów w branży nieruchomości komercyjnych. Jak wynika z danych World Green Building Council (Światowego Stowarzyszenia Budownictwa Zrównoważonego), budynki w krajach europejskich, w tym w Polsce, zużywają około 40% całkowitej energii elektrycznej, będąc jednocześnie największymi eminentami gazów cieplarnianych. Także centra handlowe, których wciąż przecież przybywa, dokładają do tego swoją „cegiełkę”.
Co prawda inwestycja zgodna z zasadami budownictwa zrównoważonego jest droższa od tradycyjnej, ale niższe są koszty eksploatacji, a to istotne nie tylko dla inwestorów i zarządców centrów handlowych, ale przede wszystkim dla najemców. I wbrew pozorom ekologia idzie tutaj w parze z ekonomią, ponieważ proekologiczne obiekty przynoszą szereg oszczędności, choćby energii elektrycznej i cieplnej oraz wody. „Zielone” rozwiązania procentują więc w dłuższej perspektywie.
Ponadto projekt „Sukcesji” zakłada m.in. zastosowanie kolektorów słonecznych, ledowego oświetlenia, systemu schładzania adiabatycznego (pozwalającego obniżyć temperaturę powietrza wentylacyjnego bez konieczności pracy agregatów czy chłodnic), systemu rekuperacji z pompami ciepła (odzyskującego energię cieplną ze zużytego powietrza, co znacząco obniża koszty ogrzewania) i szarej wody do celów sanitarnych. Z kolei nowoczesny system BMS (Building Management Systems) zapewni nie tylko funkcjonalność, komfort i bezpieczeństwo, ale też umożliwi precyzyjne określenie potrzeb zużycia mediów i – tym samym – rozliczania najemców.
I wreszcie odpowiednio dobrane materiały przyczynią się do poprawy jakości powietrza we wnętrzach, a atrakcyjne zagospodarowanie otoczenia z terenami zielonymi diametralnie zmieni rejon miasta. Mimo położenia blisko ścisłego centrum i strategicznych dróg, ten fragment Łodzi należy bowiem do najbardziej zaniedbanych. Zamierzenia inwestora docenił zresztą łódzki Urząd Marszałkowski, uznając „Sukcesję” za projekt kluczowy dla regionu i przyznając dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego „na odnowę obszarów miejskich”.
Tagi: